Skip to main content
402 Main Street, Box 6000, Melfort, SK, S0E 1A0| 1-306-752-5741| Toll Free: 1-888-752-5741 Utility links
North East School Division
Education in a culture of excellence
News Item

Thank you to our Coaches for the Winter 2016 season

April 14, 2016

NESD_Logo_Original transparent (original from Tech).PNG

Another big sporting season has passed and once again because of your commitment in coaching our student athletes have had success!

Locally congratulations to:

Linsey Thornton from Melfort who won the Jr. A boys basketball Nessac Championship

Leann Borowetz from Hudson Bay who won the Jr. B boys basketball Nessac Championship

Connie Atkinson from Creighton who won the Jr. A girls basketball Nessac Championship

Rachelle Heavin from Melfort who won the Jr. B girls basketball Nessac Championship

Rick Morris from Carrot River who won the Sr. Girls Nessac Championship

Don Moskal/Jerry Heffernan from Melfort who won the Sr. Boys Nessac Championship

Jodee Gray from Arborfield who won the Jr. Girls curling Nessac Championship

Kara Lengyl  from Naicam who won the Jr. Mixed curling Nessac Championship

David Hamelin from Porcupine Plain who won the Jr. Boys curling Nessac Championship

Jodee Gray from Arborfield who won the Sr. Boys curling Nessac Championship

Sharolyn Simoneau from Tisdale who won the Sr. Girls curling Nessac Championship

Barry Kozun from Carrot River who won the Sr. Mixed curling Nessac Championship

Regional qualifiers (top 16 in the province):

Basketball

Chantelle Blight from Naicam coached in 2A Girls Basketball

Dan Bloski from Porcupine Plain coached in 2A Boys Basketball

Laura Shaw from Tisdale coached in 3A Girls Basketball

Tanner Kozun from Tisdale coached in 3A Boys Basketball

Kelly Linnell from Melfort coached in 4A Girls Basketball

Tim Johnstone/Mitch Taylor from Melfort coached in 4A Boys Basketball

Curling

Jodee Gray from Arborfield and Sharolyn Simoneau from Tisdale coaching boys curling

Scott Sunderland from Naicam and Barry Kozun from Carrot River coaching mixed regional curling

Sharolyn Simoneau from Tisdale and David Hamelin from Porcupine Plain coaching girls regional curling

Wrestling

Pam Cummings and Erik Kendrick for coaching out of Nipawin taking 5 wrestlers to Regionals and 1 qualified for provincials!

Provincial Medal:

A big congratulations goes out to Scott Sunderland from Naicam who coached the winning  Gold Medalist Team for Mixed Curling!

Also a big congrats to Tim Johnstone and Mitch Taylor from Melfort for coaching the 4A Boys Basketball Team to a Gold Medal at Hoopla! Which makes it Back to Back!!

 

Once again thank you goes out to all the officials and score keepers! The officials can now rest up for next school year.