Skip to main content
402 Main Street, Box 6000, Melfort, SK, S0E 1A0| 1-306-752-5741| Toll Free: 1-888-752-5741 Utility links
North East School Division
Education in a culture of excellence
News Item

Thanks to our Coaches

January 18, 2019

NESD_Logo_Original transparent (original from Tech).PNG

Congratulations to our Coaches

It is hard to believe that our fall sports are already over and the winter sports are well on their way. It is great to have so many people that still devote extra time to give our student athletes a full educational experience through sport. We had a good turnout for teams wanting to play in league this year.  I would like to thank all the schools that hosted games, and all the officials that take time out of their day to help! We always recognize our student athletes for their accomplishments, and this is just a little recognition for you coaches that put in so much time!

 

Local congratulations to:

Golf

Randy Kerr from Tisdale who won the Jr. Girls Team Nessac Championship & Jr. Girls Individual Champion

Darrell Pompu from Carrot River won the Jr. Boys Team Nessac Championship & Jr. Boys Individual Champion

Adrian Bourgeois from Melfort won the Sr. Boys Nessac Team Championship (prov. qualifier)

Adrian also won the Sr. Boys Nessac Championship(prov. qualifier)

Scott Rann from Nipawin had a Sr. Girls Nessac Team Championship (prov. qualifier)

Maureen Fox from Creighton had a Sr. Girls provincial qualifier

 

Cross Country Running

Renee Kurbis from Choiceland had 1 provincial qualifier

Colette Hayward from Naicam had 1 Nessac Champion and 1 provincial qualifiers

Sherry Dyck/Sherry Hayworth from Hudson Bay had 2 Nessac Champions and 5 provincial qualifiers

Jill Pollon/Carmen Messer from Tisdale had 11 provincial qualifiers

Dean Armstrong from Melfort had 3 Nessac Champions and 1 provincial qualifier

Pam Cummings from Nipawin had 3 Nessac Champions and 9 provincial qualifiers

Jason Hood from Carrot River had 1 Nessac Champion and 1 provincial qualifier

Penny Mohr from Bjorkdale had 3 provincial qualifier

Ashley Irvine from Porcupine Plain had 1 provincial qualifier

 

Volleyball

Amanda Moser from Choiceland who won the Jr. B Girls Nessac Championship

Stacey Simpson from Tisdale who won the Jr. A Girls Nessac Championship

Trevor McIntyre from White Fox who won the Jr. A Boys Nessac Championship

Brayden Trites from Carrot River who won the Jr. B Boys Nessac Championship                                     

Mark Jensen/Michelle Gordon from Melfort who won the Sr. Girls Nessac Championship

Jennifer Carter from Carrot River who won the Sr. Boys Nessac Championship

Kevin Stene/Graham Comfort from Nipawin for placing 4th at 4A girls to provincials

Jennifer Carter from Carrot River qualified her boys to provincials

Alysha Drieger from Carrot River qualifying her girls to provincials and hosting provincials

Matthew Carson from Melfort for qualifying at 4A boys provincials

 

Football

Cory Schmaltz and his coaching staff from Carrot River for placing in the top 4 in 1A 6man football

Blaine Demmans and his coaching staff from Nipawin for placing in the top 4 in 2A 9man football

 

Provincial Medalists

Maureen Fox from Creighton for her daughter winning the girls grass golf Gold Medal!

Jerome Linnell/Jennifer South from Melfort for winning silver at the 4A girls provincial championship.

Sherry Dyck/Sherry Hayworth from Hudson Bay for coaching a midget boy cross country runner to a bronze medal.