Skip to main content
402 Main Street, Box 6000, Melfort, SK, S0E 1A0| 1-306-752-5741| Toll Free: 1-888-752-5741 Utility links
North East School Division
Education in a culture of excellence
News Item

Congratulations Fall Coaches

December 07, 2016

thank-you.gif

Congratulations to our Coaches

It is hard to believe that our fall sports are already over and the winter sports are well on their way. It is great to have so many people that still devote extra time to give our student athletes a full educational experience through sport. We had a good turnout for teams wanting to play in league this year.  I would like to thank all the schools that hosted games, and all the officials that take time out of their day to help!

 

Local congratulations to:

Golf

Darrell Pompu from Carrot River who won the Sr  Girls Team Nessac Championship

Scott Brinklow from Tisdale who won the Jr. Boys Team Nessac Championship

Scott Rann from Nipawin who won the Jr. Girls Team Nessac Championship

Scott Rann also won the Jr. Boys and Jr. Girls Nessac Championships

Sharolyn Simoneau from Tisdale won the Sr. Boys Nessac Team Championship (prov. qualifier)

Sharolyn also won the Sr. Boys Nessac Championship(prov. qualifier)

Scott Rann from From Nipawin had a girls provincial qualifier

Stacey Blevins from Melfort who had 2 boy provincial qualifiers

 

Cross Country Running

Renne Kurbis from Choiceland had 1 provincial qualifier

Colette Hayward from Naicam  2 provincial qualifiers

Sherry Hayworth from Hudson Bay had 1 Nessac Champion and 2 provincial qualifiers

Harvey Weber from Tisdale had 2 Nessac Champions and 8 provincial qualifiers

Jon Scott from Melfort had 3 Nessac Champions and 7 provincial qualifiers

Pam Cummings from Nipawin had 3 Nessac Champions and 3 provincial qualifiers

Morgan Hedman from Star City had 1 Nessac Champion and 3 provincial qualifiers

 

Volleyball

Kelli Valleau from Star City who won the Jr. B Girls Nessac Championship

Angelin Comfort from Nipawin who won the Jr. A Girls Nessac Championship

Graham Calow/Kelly Simpson from Melfort who won the Jr. A Boys Nessac Championship                                      

Reann Young from Porcupine Plain who won the Sr. Girls Nessac Championship

Jerome Linnell from Melfort who won the Sr. Boys Nessac Championship

Kandace Weisberg from Tisdale qualified her girls to provincials

Dwight Wrubleski from Naicam qualified his girls to provincial playoffs

 

Football

Dave Rogers and his coaching staff from Melfort for placing in the top 4 in 3A 9man football

Brian Ofukany and his coaching staff from Tisdale for placing in the top 4 in 2A 9man football

Rick Anderson and his coaching staff from Hudson Bay for placing in the top 4 in 1A 6man football

Cory Schmaltz and his coaching staff from Carrot River for placing in the top 4 in 1A 6man football

 

Provincial Medalists

Darrell Pompu from Carrot River for winning the girls grass golf bronze medal!

Harvey Weber from Tisdale for winning the Gold Medal in the 2A cross country team category!

Dave Christiansen from Nipawin ended his coaching career on high note winning the 4A boys volleyball Gold Medal! This is 3 gold medals in 4 years for Dave and his teams.