Skip to main content
402 Main Street, Box 6000, Melfort, SK, S0E 1A0| 1-306-752-5741| Toll Free: 1-888-752-5741 Utility links
North East School Division
Education in a culture of excellence
News Item

Thank to our NESD Winter 2018 Coaches

April 13, 2018

NESD_Logo_Original transparent (original from Tech).PNG

Congratulations to our Coaches!

Another big sporting season has passed and once again because of your commitment in coaching our student athletes have had success!

 

Locally congratulations to:

Devin Mah from Nipawin who won the Jr. A boys basketball Nessac Championship

Darren LaRose from Choiceland who won the Jr. B boys basketball Nessac Championship

Penny Anderson from Melfort who won the Jr. A girls basketball Nessac Championship

Brandon Krawetz from Star City who won the Jr. B girls basketball Nessac Championship

Shawna Riemer from Nipawin who won the Sr. Girls Nessac Championship

Dan Bloski from Porcupine Plain who won the Sr. Boys Nessac Championship

Kyle DuFault/Cara Long from Choiceland who won the Jr. Mixed curling Nessac Championship

Scott Brinklow/Scott Olson from Tisdale who won the Jr. Boys & Girls curling Nessac Championship

Barry Kozun from Carrot River who won the Sr. Boys curling Nessac Championship

David Underwood from Arborfield who won the Sr. Girls curling Nessac Championship

Trent Mitchell from Melfort who won the Sr. Mixed curling Nessac Championship

 

Regional qualifiers (top 16 in the province):

Basketball

Shawna Riemer from Nipawin coached in 3A Girls Basketball

Justin Weisberg from Tisdale coached in 3A Boys Basketball

Kelly Linnell/Dawn Johnson/Kelly Copeland from Melfort coached in 4A Girls Basketball

Mitch Taylor/Jerry Heffernan/Ram Bagsit from Melfort coached in 4A Boys Basketball

Curling

Cindy Miller from Nipawin, Sharolyn Simoneau from Tisdale and David Underwood from Arborfield coaching girls curling

Sharolyn Simoneau from Tisdale and Trent Mitchell from Melfort coaching mixed regional curling. Trent also got his team to Provincials!

Sharolyn Simoneau from Tisdale and Barry Kozun from Carrot River coaching boys regional curling.

Wrestling

Pam Cummings and Erik Kendrick for coaching out of Nipawin taking 3 wrestlers to Regionals and 1 qualified for provincials!

Kevin Duchscherer for coaching out of Carrot River taking 3 wrestlers to Regionals and 2 qualified for provincials!

 

Provincial Medal:

 A big congrats to Kelly Linnell and Dawn Johnson from Melfort for coaching the 4A Girls Basketball Team to a Gold Medal at Hoopla, making it Back to Back Champs!

Congrats goes out to Kevin Duchscherer from Carrot River for coaching a AA Girls Gold Individual plus the AA Girls Team Gold at provincials!

Once again thank you goes out to all the officials and score keepers! The officials can now rest up for next school year.