Skip to main content
402 Main Street, Box 6000, Melfort, SK, S0E 1A0| 1-306-752-5741| Toll Free: 1-888-752-5741 Utility links
North East School Division
Education in a culture of excellence
News Item

Thank you to our NESD Coaches

January 09, 2018

NESD_Logo_Original transparent (original from Tech).PNG

Congratulations to our Coaches

It is hard to believe that our fall sports are already over and the winter sports are well on their way. It is great to have so many people that still devote extra time to give our student athletes a full educational experience through sport. We had a good turnout for teams wanting to play in league this year.  I would like to thank all the schools that hosted games, and all the officials that take time out of their day to help!

Local congratulations to:

Golf

Randy Kerr from Tisdale who won the Jr. Girls Team Nessac Championship & Jr. Girls Individual Champion

Stacey Danberg from Melfort won the Jr. Boys Team Nessac Championship & Jr. Boys Individual Champion

Sharolyn Simoneau from Tisdale won the Sr. Boys Nessac Team Championship (prov. qualifier)

Sharolyn also won the Sr. Boys Nessac Championship(prov. qualifier)

Scott Rann from Nipawin had a Sr. Girls Nessac Champion plus a boy provincial qualifier

Maureen Fox from Creighton had a provincial qualifier

Darrell Pompu from Carrot River who had 1 girl provincial qualifier

 

Cross Country Running

Erik Kendrick from Choiceland had 1 Nessac Champion

Colette Hayward from Naicam had 1 Nessac Champion and 3 provincial qualifiers

Sherry Hayworth from Hudson Bay had 6 provincial qualifiers

Harvey Weber from Tisdale had 2 Nessac Champions and 15 provincial qualifiers

Jon Scott from Melfort had 2 Nessac Champions and 3 provincial qualifiers

Pam Cummings from Nipawin had 2 Nessac Champions and 4 provincial qualifiers

Morgan Hedman from Star City had 1 Nessac Champion and 2 provincial qualifiers

Jason Hood from Carrot River had 1 Nessac Champion

Kerrilyn Behrman from Creighton had 1 provincial qualifier                                                                                   

Jamie Grandfield from White Fox had 1 provincial qualifier                                                                                    

Penny Mohr from Bjorkdale had 1 provincial qualifier

 

Volleyball

Sherry Gerwing from Carrot River who won the Jr. B Girls Nessac Championship

Michelle Gordon/Mark Jensen from Melfort who won the Jr. A Girls Nessac Championship

Shay Neufeld from Nipawin who won the Jr. A Boys Nessac Championship

Becky Pickering from Nipawin who won the Jr. B Boys Nessac Championship                                     

Jerome Linnell/Jennifer South from Melfort who won the Sr. Girls Nessac Championship

Cory Froehlich/Jason Volke from Nipawin who won the Sr. Boys Nessac Championship

Kevin Stene/Graham Comfort from Nipawin qualified their girls to provincial playoffs

Jerome Linnell/Jennifer South from Melfort qualified their girls to provincials

David Painchaud from Tisdale qualified his boys to provincials

Matthew Carson from Melfort for placing 4th at 4A boys provincials

 

Football

Dave Rogers and his coaching staff from Melfort for placing in the top 4 in 3A 9man football

Blaine Demmans and his coaching staff from Nipawin for placing in the top 4 in 2A 9man football

 

Provincial Medalists

Darrell Pompu from Carrot River for winning the girls grass golf Gold Medal!

Maureen Fox for winning the girls grass golf Silver Medal!

Both golf coaches were coaching their own daughters so it makes the accomplishment even more rewarding!!

Harvey Weber from Tisdale for winning the Gold Medal in the 2A cross country team category for the 2nd straight year!

Jennifer South/Jerome Linnell for winning the Sportsmanship Award for their Girls Volleyball Team at Provincials!