Skip to main content
402 Main Street, Box 6000, Melfort, SK, S0E 1A0| 1-306-752-5741| Toll Free: 1-888-752-5741 Utility links
North East School Division
Education in a culture of excellence
News Item

Congratulations to our NESD Coaches!

April 25, 2017

‚Äčsports-clipart-for-kids-sports-clip-art_1404120346.jpg

Another big sporting season has passed and once again because of your commitment in coaching our student athletes have had success!

Local congratulations to:

Linsey Thornton from Melfort who won the Jr. A boys basketball Nessac Championship

Leann Borowetz from Hudson Bay who won the Jr. B boys basketball Nessac Championship

Penny Anderson/Kelly Linnell from Melfort who won the Jr. A girls basketball Nessac Championship

Rachelle Heavin from Melfort who won the Jr. B girls basketball Nessac Championship

Jillian Weseen from Naicam who won the Sr. Girls Nessac Championship

Leann Borowetz/Jeremy Anderson from Hudson Bay who won the Sr. Boys Nessac Championship

Al Frecon from Carrot River who won the Jr. Girls curling Nessac Championship

Trish Markowsky/Mundin Coates from Arborfield who won the Jr. Mixed curling Nessac Championship

Scott Brinklow/Scott Olson from Tisdale who won the Jr. Boys curling Nessac Championship

Sharolyn Simoneau from Tisdale who won the Sr. Boys curling Nessac Championship

Cindy Miller from Nipawin who won the Sr. Girls curling Nessac Championship

Trent Mitchell from Melfort who won the Sr. Mixed curling Nessac Championship

 

Regional qualifiers (top 16 in the province):

Basketball

Ryan Trumbley/Lia Nasselquist from Creighton coached in 2A Girls Basketball

Laura Shaw from Tisdale coached in 3A Girls Basketball

Kelly Linnell/Dawn Johnson from Melfort coached in 4A Girls Basketball

Mitch Taylor/Jerry Heffernan from Melfort coached in 4A Boys Basketball

Curling

Cindy Miller from Nipawin and Sharolyn Simoneau from Tisdale coaching girls curling

David Hamelin from Porcupine Plain and Trent Mitchell from Melfort coaching mixed regional curling

Sharolyn Simoneau from Tisdale and Barry Kozun from Carrot River coaching boys regional curling. Both coaches advanced their teams to provincials as well!

Wrestling

Pam Cummings and Erik Kendrick for coaching out of Nipawin taking 3 wrestlers to Regionals and 2 qualified for provincials!

Provincial Medal:

A big congrats to Kelly Linnell and Dawn Johnson from Melfort for coaching the 4A Girls Basketball Team to a Gold Medal at Hoopla!

 

Once again, thank you goes out to all the officials and score keepers! The officials can now rest up for next school year.